Дата: 04-08-22 14:39

КОСМОС: Прольоти зірок залишають незабутній слід у планетних системах, що формуються.

 


Credit: ESO

Що спільного у UX Tauri, RW Aurigae, AS 205, Z CMajoris та FU Orionis? Це молоді зіркові системи з дисками, у яких можуть утворюватися планети. Але, схоже, їх диски були порушені прольотами інших зірок. Чи можуть ці події порушити формування планет у дисках? Як це відбувається в інших системах? Чи переживала наша Сонячна система такі зустрічі?

Астроном Ніколас Куелло з Університету Гренобль-Альп та його дослідницька група спробували відповісти на ці запитання у своїй нещодавній статті.

Читайте також: «Джеймс Вебб» знайшов першого кандидата на спалах наднової

Все починається під час народження зірки у хмарах газу та пилу. Внаслідок цього процесу з'являються гарячі молоді зірки, згруповані разом. Згодом деякі з цих скупчень розсіюються. Зірки, залишивши своє гніздо, можуть проходити близько до інших систем. Куелло та його команда дійшли висновку, що близькі прольоти зірок можуть розворушити чи навіть зруйнувати диски у якийсь момент їхньої еволюції.

За словами Куелло, це не така вже й рідкість. «Я б сказав, що принаймні половина зірок та їх дисків схильні до впливу таких прольотів», — сказав він. – «Вірогідність подібних обурень з часом зменшується, але ніколи не досягає нуля. Навіть розвиненіші зірки (з планетними системами навколо) можуть потрапити під вплив прольотів інших зірок. В цьому випадку деякі планети можуть опинитися на зміщених орбітах по відношенню до решти планетної системи або навіть потрапити в полон до прогонової зірки».

Під час зіткнення з диском може статися так зване приливне усічення, яке може видалити до 80% маси диска. Ця подія має катастрофічні наслідки для формування планетної системи, тому що через неї зменшується кількість матеріалу, необхідного для утворення протопланету. Через прольоти зірок також іноді створюються пилові пастки, в яких можуть утворитися планеті зималі.

Чи зазнавала наша Сонячна система впливу подібних прольотів під час свого формування? Вчені вважають, що ця подія могла вплинути на формування сонячної туманності. Важко сказати, скільки разів подібне могло повторюватися, але примітно, що протосонячна туманність, в якій народилося Сонце, залишилася досить круглою форми, і більшість планет рухаються по правильних орбітах.

Також можливо, що одна чи кілька зірок зруйнували Хмару Оорта. Астрономи виявили кілька кандидатів, яких вони вивчають, щоб перевірити цю гіпотезу.

Звичайно, наша Сонячна система переживала і пізніші зустрічі з іншими зірками. Наприклад, вважається, що зірка Шольца пройшла через хмару Оорта близько 70 000 років тому. В даний час ця подвійна зірка знаходиться на відстані близько 22 світлових років від нас.


Джерело інформації: Журнал "Все о космосе"

Подiлитись посиланням:  
 TweetПередрук матеріалів дозволяється тільки за наявності гіперпосилання на www.aviation.com.ua
Передрук, копіювання, відтворення або інше використання матеріалів, у яких міститься посилання на агентства УНІАН, Інтерфакс-Україна, суворо заборонено. Позиція адміністрації може не співпадати з думками авторів, які публікують статті.